20 YAŞ DİŞLERİ

20-yaş-dişleri

Çenelerin en arkasında konumlanan dişler olan 20 yaş dişleri toplam 4 adettir ve sıklıkla çenelerde yeterli yer olmadığı için gömülü kalırlar.

Genellikle gömülü ya da yarı gömülü olan 20 yaş dişleri düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Kişide tekrarlayan ağrı ve enfeksiyon oluşturduğu, diğer dişlere zarar verdiği ya da kist gibi başka problemlere neden olduğu durumlarda çekilmesi gerekmektedir.
Sürmüş 20 yaş dişlerinin çekimi diğer dişlerin çekimleriyle aynıdır. Gömülü ve yarı gömülü 20 yaş dişlerinin çekimi cerrahi gerektirebilir. Ama çoğu durumda çekimler 20 dakikadan uzun sürmemektedir.
Operasyon sırasında yapılan anestezi sayesinde çekim sırasında sadece baskı hissi duyulur. Kemik içi gömülü dişlerin çekimi sonrasında ilk iki gün yanakta şişlik olur ve sonrasında bu şişlik azalmaya başlar. Dikişler çekimden sonra 7-10 gün arasında alınır. Çekim sonrası şişlik ve ağrının fazla olmaması için ilk 2 gün buz kompres yapılmalıdır.
Çekim sonrası diş çekim soketinden kanama olması normaldir. İki gün boyunca kanama devam edebilir. Bu sürede hastanın tükürmemesi önemlidir. İlk 30 dakika gaz tampon çekim yerine iyice bastırılmalıdır. Aspirin gibi kanamayı artırıcı ilaçların kullanılması durumunda kanama daha uzun sürebilir.

    Randevu & İletişim

    Bu form üzerinden randevu ve diğer konular hakkında bizlere ulaşabilirsiniz.