YETİŞKİNLERDE ORTODONTİ

yetiskinlerde-ortodonti

Ortodontik tedavi yalnızca tellerle yapılan bir tedavi çeşidi değildir. Ortodontide hastanın ağız yapısına, ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre dişlerin ve çene yapısının düzeltilmesini sağlayan birçok farklı tedavi seçeneği vardır.

Her yaşta ortodontik tedavi yapılabilir. 7’den 77’ye eğer ağzınızda sağlıklı dişleriniz mevcutsa ortodontik tedaviyle çapraşıklıklarınız düzeltilebilir. Özellikle yaşlı hastalarımızda yıllar içinde kaybettikleri dişler nedeniyle protez planlaması yapılırken sıkıntı yaşanmaktadır. Protez öncesi ortodonti uygulaması yapılarak mevcut dişler kesilmeden veya daha minik müdahalelerle kendi dişleriniz zarar görmeden tedavi uygulanabilir.
Lingual ortodonti, metal braketler, seramik/ porselen braketler veya şeffaf plaklar (invisalign) ortodontide yetişkinlere sunduğumuz tedavi seçeneklerimizdir.

Gelişen teknolojiyle ortodontide kullanılan bütün sistemler çok gelişti. O yüzden artık neredeyse tüm tedavi seçenekleri ile kolay zor demeden her vakayı tedavi edebiliyoruz. Bu noktada karar verirken hastanın tedaviden ne beklediğini ve sistemler arası ortodontik tedavi fiyatları arasındaki farkı göz önünde bulundurarak hastalarımıza uygun olan tedavi seçeneğini hastalarımızla beraber belirliyoruz.
Tellerim gözükmesin istiyorsanız şeffaf plakla tedavi seçeneği(invisalign) veya lingual ortodonti (gözükmeyen diş telleri) sizin için uygun olabilir. Kliniğimizde dünya genelinde en çok kullanılan şeffaf plak sistemi olan invisalign şeffaf plak tedavi seçeneği invisalign kullanıcı sertifikasına sahip ortodontist tarafından uygulanmaktadır.

Şeffaf plakla tedavi (invisalign) ve lingual ortodonti (gözükmeyen diş telleri) özellikle iş hayatına atılmış olan ve dişlerimin görüntüsünü sevmiyorum diyen ama tel takmak istemeyen hastalarımız tarafından tercih edilmektedir.
Klasik olarak dişlerin dış yüzeyine takılan teller (metal braketler veya seramik braketler) dilin alanını daraltmadığı için konuşmayı kesinlikle etkilemez.

Diğer tedavi seçenekleri olan lingual ortodontide teller dişlerin dile bakan iç yüzeyine takılır veya şeffaf plak tedavisinde dişlerin iç yüzeyi de plakla kaplıdır. Bu yüzden bu tedavi seçeneklerinde alışana kadar konuşmanız bir miktar etkilenir. 3 haftalık alışma süresi sonrası her şey normale dönecektir.
Ortodontideki yeni gelişmeler sayesinde ağzınızda teller varken de beyazlatma yapabiliyoruz. Lingual ortodonti dediğimiz sistem tamamen görünmez olan tek tedavi seçeneğidir ve dişlerinizin görünmeyen arka yüzeylerine teller takılır. Siz söylemediğiniz sürece kimse tedavi gördüğünüzü fark etmez. Lingual tedavi gördüğünüz esnada beyazlatma işlemi de yaptırabilirsiniz.
Tellerin böyle bir etkisi yoktur. Kullanılan malzeme son teknolojiye göre üretilen paslanmaz çelik teller ve nikel titanyum tellerden oluşur.

Tedavi sırasında ağız bakımı çok önemlidir. Bizler hastalarımıza tedavi başında dişlerini nasıl temizlemeleri gerektiğini ve tel tedavisinde kullanılan fırçaları detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Her ay rutin kontrole gelen hastalarımıza eğer ağız bakımları yeterli değilse bilgi veriyoruz. Böylece sürekli kontrol halinde olan hastalarımız ağız bakımlarına özen gösterdiklerinde tedavileri sorunsuz şekilde ilerlemiş oluyor.
Ortodontik tedavi öncesi hastalarımızı muayene ediyoruz ve genellikle başlamadan önce çürük tedavilerinin yapılmasını öneriyoruz. Çünkü mevcut çürükler tedavi sırasında dikkatli ağız bakımı yapılmazsa hızla ilerleyebilir. Ancak tedavi sırasında da herhangi bir sorunla karşılaşılırsa o esnada tel çıkarılarak dolgu yapılabilir.
Gömük dişlerin pozisyonunu röntgen çekerek kontrol ediyoruz eğer sürmek için pozisyonu çok kötü değilse ve ankiloz dediğimiz kemikle kaynaşma durumu yoksa her yaşta gömük dişleri sürdürebiliyoruz.

    Randevu & İletişim

    Bu form üzerinden randevu ve diğer konular hakkında bizlere ulaşabilirsiniz.