ORTOGNATİK ÇENE CERRAHİSİ

cene-cerrahisi

İskeletsel problemi olan hastaların çenelerinde mevcut olan kapanış bozuklukları, uyumsuzluğun şiddetine göre büyüme gelişim dönemi tamamlandıktan sonra ortodontik tedaviyle beraber cerrahi müdahale yapılmasıyla düzeltilebilir.

  1. Alt çenenin üst çeneye göre geride ya da ileride olması
  2. Yüzde asimetri olması
  3. Çene ucunun orta hatta olmaması/yamuk olması
  4. Üst çenenin ileride ya da geride olması
  5. Üst çenenin dar olması
  6. Çeneler kapandığında ön dişlerin kapanmaması, açıklık olması vb.

durumlarda problemin şiddetine göre yapılan muayene, fotoğraf ve röntgen incelemeleri neticesinde ameliyat gerekip gerekmediğine karar verilir.

Genellikle ameliyatlar 18 yaş sonrası planlanır. Büyüme gelişimin tamamlanması beklenir. Ortognatik çene cerrahisi çenelerin kesilip pozisyonlarının değiştirilmesi şeklinde düşünülünce fikir olarak korkutucu gelebilir. Operasyon sonrası dışardan görülecek sabitleyici aparatlar takılacağı düşünülür. Bunlar doğru değildir. Yapılan operasyon tamamıyla ağız içindedir. Çeneleri sabitlemek için kullanılan vidalar dişeti altındadır ve dışarıdan bakılınca gözükmezler. Burun estetiği gibi düşünülebilir. Ameliyattan bir hafta sonra hastalarımız çalıştıkları işlerine dönebilmektedirler.

Dişlerde yıllar içerisinde mevcut kemiksel bozukluğa uyum sağlama görünür. Buna bağlı olarak dişler kemik içerisinde olması gerekenden önde veya geride konumlanır.

Çene ameliyatı çenelerin olması gereken ideal pozisyonuna getirilmesi hedeflenir.

Bu nedenle ameliyat öncesi öncelikle mevcut duruma adapte olarak yanlış konumlanan dişlerin kemik içerisinde olması gereken ideal pozisyonlarına getirilmesi gerekir. Dişlerin ideal pozisyona getirilmesi ortodontik tel tedavisiyle sağlanır. Ameliyat öncesi ortodontik tel tedavisi yapılması, ameliyatla çenelerin konumu düzeldiğinde dişlerin de ideal bir şekilde kapanabilmesi ve çene pozisyonlarının ideal miktarda hareket ettirilebilmesi için gereklidir.

    Randevu & İletişim

    Bu form üzerinden randevu ve diğer konular hakkında bizlere ulaşabilirsiniz.