BRAKET ÇEŞİTLERİ

braket-cesitleri

Ortodontik tedavi, teller ve braketler vasıtasıyla uygulanır. Braketler tek tek dişin üzerine yapıştırılan, arasından geçen tellerin ağızda sabit durmasını sağlayan parçalardır. Braket çeşitleri, yıllar içinde hastaların beklentisine göre yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte oldukça gelişim göstermiştir.

Klasik olarak uygulanan metal braketler artık daha minik boyutlarda üretilmekte ve daha estetik gözükmektedirler.

Metal braketlerin farklı bir varyasyonu kapaklı braketlerdir. Bu braketler de yine oldukça küçüktür ve ek olarak üzerine herhangi bir bağlama materyali gerekmediği için daha estetik gözükmektedir, ayrıca diğer önemli artıları tedaviyi hızlandırmaları ve hastaların kontrolünün 2 ayda bir yapılmasına imkan vermesidir. Böylece ortodontik tel tedavisi olduğunuz sırada kontrol için daha az kliniğe gelmeniz gerekir.

Seramik(şeffaf) braketler, estetik beklentinin artmasıyla daha az görünür olan seramik braketler piyasaya çıkmıştır. Kliniğimizde isteyen hastalarımıza seramik braket uygulaması yapmaktayız. Metal braketlerden farklı olarak diş renginde hatta şeffafa yakın renkte olan seramik braketlerle ortodontik tedavi görürken telleriniz daha az belli olur. Seramik braketlerin de kapaklı alternatifleri vardır.

Lingual braketler, dişlerin klasik olarak görünen ön yüzüne takılan braketlerden farklı olarak lingual braketler dişlerin görünmeyen, dil tarafına bakan, lingual dediğimiz iç yüzeyine takılan braketlerdir. Lingual braketler, tamamen görünmez olan tek ortodontik tedavi seçeneğidir. Dişlerin ön yüzeyine takılan herhangi bir parça olmadığı için çoğunlukla ünlüler ve iş hayatında önemli pozisyonlarda olan kişiler tedavi gördükleri belli olmasın istedikleri için lingual tedaviyi tercih ederler.

Lingual tedaviye başlarken öncelikle dişlerinizin ölçüsü alınır, ölçüleriniz yurtdışına yollanır. Sonra dişleriniz yapısına göre özel olarak dijital ortamda braketler ve teller üretilir. Planlamanız dijital ortamda yapıldığı için tedaviye başlamadan önce tedavi sonucunuz öngörülebilir.

    Randevu & İletişim

    Bu form üzerinden randevu ve diğer konular hakkında bizlere ulaşabilirsiniz.